Bruselj želi olajšati vračanje prosilcev za azil v tretje države

author
STA
20. maj 2025. 15:34
Meja med Marokom in Španijo
Meja med Marokom in Španijo. Fotografija je simbolična | Foto: PROFIMEDIA

Evropska komisija želi državam članicam EU olajšati vračanje prosilcev za azil v varne tretje države.

Evropska komisija je danes predstavila predlog, ki naj bi državam članicam EU olajšal vračanje prosilcev za azil v varne tretje države. Bruselj predlaga razširitev t. i. koncepta varne tretje države, kar bi članicam omogočilo, da prošnjo za azil obravnavajo kot nedopustno, če bi prosilci lahko dobili zaščito v tretji varni državi.

Po predlogu komisije povezava med prosilcem in varno tretjo državo ne bi bila več potrebna, temveč bi za zavrnitev prosilca za azil zadostoval že tranzit skozi varno tretjo državo, ki jo je prosilec prečkal pred vstopom v EU.

Kot so sporočili v Bruslju, bo to pospešilo azilne postopke in zmanjšalo pritisk na azilne sisteme, hkrati pa ohranilo pravno zaščito prosilcev in zagotovilo spoštovanje temeljnih pravic.

Da bi preprečili zamude in zlorabe, komisija tudi predlaga, da pritožbe prosilcev, ki temeljijo na konceptu varne tretje države, ne bi smele imeti več samodejnega odložilnega učinka.

Članice EU so v zadnjem desetletju pod velikim migracijskim pritiskom, je dejal evropski komisar za migracije Magnus Brunner, ki je predlog označil za "še eno orodje, ki državam članicam pomaga učinkoviteje obravnavati prošnje za azil ob polnem spoštovanju pravic in temeljnih vrednot EU".

V skladu z veljavnimi pravili se prošnja prosilca za azil lahko zavrne, če bi jo prosilec lahko vložil v varni tretji državi, s katero ima dejansko povezavo. To običajno pomeni državo, v kateri prosilec živi in dela ali ima tam družino.

Predlog, ki ga morajo potrditi še Evropski parlament in države članice, bi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP znatno povečal število oseb, ki bi jim bile prošnje za azil zavrnjene in bi bile upravičene do izgona, saj mnogi na poti v Evropo prečkajo številne meje.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »